• Úvod
  • Kolagen - cesta k dlouhému mládí

Kolagen - cesta k dlouhému mládí

Opět se ukázalo, že to, co naši předkové činili, dobře činili. Řeč je o kůžích, chrupavkách nebo prorostlém mase. Možná ani netušili, že jejich konzumací svému tělu pravidelně doplňují bílkovinu zvanou kolagen, ale intuitivně poznali, že "chrupavky musí být dobré na chrupavky a kůže na kůži". Je to tak, svou zdravou stravou nebo dokonce vegetariánstvím se nechtě připravujeme o velice důležitou bílkovinu.

Kolagen totiž naše tělo umí vyrobit pouze v omezené míře a s vyšším věkem jeho produkce klesá na minimum. A přesto je pro nás životně důležitý, vždyť tvoří 25 - 30 % hmotnosti všech našich bílkovin, 10 % naší celkové hmotnosti a až 70 % kůže! Kolagen je součástí kostí, chrupavek, šlach, cévních stěn, najdeme ho v oční rohovce, v zubech a samozřejmě v kůži. Díky dostatku kolagenu máme krásně pružnou a jemnou pokožku bez vrásek, zdravé pevné a lesklé vlasy a pevné nehty. Nemluvě o zdravých kloubech a vazech.

Co se stane, máme-li kolagenu nedostatek? Laicky řečeno: stárneme a scházíme. Nebo po zhubnutí zjistíme, že na nás kůže doslova visí. Tělo samo nám dá signál, že je něco v nepořádku: zhorší se kvalita naší pokožky, objevujeme vrásky, začnou nám vypadávat vlasy, nehty se lámou, zuby drolí a pociťujeme nepříjemné loupání v zádech a v kloubech.

A co teď? Začít ve velkém pojídat bůček, tlačenku a aspiky, když jsme to celý život nedělali, by asi nemuselo skončit dobře. Baštit intenzivně gumové medvídky vyrobené z kolagenu je sice cesta, ale rozhodně ne pro každého. Správný postup je začít tělu kolagen dodávat formou tablet, ale pozor, musí se jednat o tablety hydrolyzované, tedy rozpustné. To je jediná forma, kterou umí naše tělo efektivně využít.

Nicméně ani trvalým přísunem kolagenu v tabletách nemáme vyhráno. Aby naše tělo mohlo začít s dodaným kolagenem hospodařit, potřebuje k tomu dostatek vitamínu C. Je proto vhodné zařazovat do jídelníčku spolu s kolagenovými tabletami také dostatečné množství čerstvé zeleniny a ovoce. Ale to je spíš plus, nemyslíte?

Nebojte se ukázat světu, že ještě zdaleka nepatříte do starého železa. Užívejte si pevnou pleť, krásné lesklé vlasy a zdravé nehty co nejdéle to jen jde. Kolagen vám s tím spolehlivě pomůže.

Cesta k dlouhému mládí a perfektní kondici

Věk, stres a dokonce i zdravá výživa se mohou podepsat na stavu naší pleti, vlasů, nehtů či kloubů. Je totiž až s podivem, jak rychle se známky stáří začínají objevovat na pokožce lidí, kteří se cíleně snaží do svého jídelníčku nezařazovat tzv. "nezdravé" potraviny, například prorostlý bůček, chrupavky nebo třeba kůže. 

Doba nám diktuje jíst zdravě a vypadat mladě, jenže to se v některých případech snáz řekne, než provede. Tím, že se vyhýbáme již zmiňovanému tučnému masu, ochuzujeme své tělo o velice důležitou bílkovinu zvanou kolagen. Právě kolagen způsobuje, že je naše pokožka krásně vypnutá, vlasy lesklé a silné a nehty pevné. Nicméně s přibývajícím věkem tělo ztrácí schopnost vyrábět ho samo. Ztráta kolagenu se přitom negativně odráží nejen na našem vzhledu, ale také na stavu zubů, kloubů a šlach. Paradoxně, navzdory snaze zachovat si i v pokročilém věku mladistvý vzhled a kondici, zdravou stravou své tělo právě o kondici dodávanou kolagenem můžeme připravit.

Díky osvětě se o kolagenu mluví čím dál častěji a nezřídka jej doporučují i v kadeřnictví, na kosmetice, ve fitness studiích a dokonce i v těhotenských poradnách. Ti všichni totiž mají možnost přímo v reálu porovnávat stav "před kolagenovou kůrou a po ní".

I příznivé účinky kolagenu lze však ještě zvýšit a urychlit, a to současným podáváním kyseliny hyaluronové, což je molekula s naprosto fantastickými účinky. Kromě toho, že hydratuje naši pokožku, redukuje tvorbu vrásek, zvlhčuje oči a umožňuje jasnější vidění, je naprosto nepostradatelná při hojení ran, odřenin a popálenin, podporuje růst vlasů a jejich regeneraci (například po barvení). Kyselina hyaluronová je navíc nápomocná i při novotvorbě kolagenu a společně s kolagenem pozitivně ovlivňuje také léčbu kloubů a pohybového aparátu.

Není proto divu, že kyselina hyaluronová se v posledních letech stala fenoménem a je nepostradatelnou součástí kosmetických přípravků. Donedávna byla přitom dostupná pouze ve formě krémů, kosmetických preparátů či injekcí. Studie však potvrdily také její vstřebávání z trávicího traktu, čímž se otevřel zcela nový způsob podávání této "molekuly mládí", a to možnost užívání kyseliny hyaluronové prostřednictvím tablet.

Každý, kdo preferuje racionální stravu, kdo dbá o svůj vzhled a kondici i ten, kdo chce co nejvíce oddálit známky stárnutí, má nyní díky produktu Kolagen FORTE + kyselina hyaluronová možnost docílit viditelných výsledků už po relativně krátké době. Kolagen i kyselina hyaluronová jsou látky našemu tělu zcela vlastní, tudíž lze preparáty užívat i dlouhodobě a bez obav z jakýchkoli negativních účinků. Naopak, jejich užívání dokáže značně oddálit i plánovanou faceliftingovou operaci. Přípravek Kolagen FORTE + kyselina hyaluronová je navíc vhodné užívat i při léčbě proleženin, popálenin, kožních vředů, pooperačních jizev a dokonce i před operacemi v oční chirurgii.

Je moderní a žádoucí pečovat o svůj vzhled i o své zdraví. Tak proč s tím nezačít s mimořádně kvalitními přípravky české společnosti RosenPharma a.s.?

Kolagen a proces stárnutí

Celkově se dá říci, že množství kolagenu v kůži klesá společně s rostoucím věkem, nicméně některé druhy kolagenu se chovají odlišně.

Například pokožka dítěte má hodně kolagenu typu III (typy kolagenu), typ běžný pro rychle rostoucí tkáně a zajišťující měkkou mladou pleť. Kolagen typu I se přirozeně tvoří cca do 35 let, kdy kůže dosahuje vrcholu v mechanické pevnosti. Ve věku 60 let jsou však všechny typy kolagenu zastoupeny v daleko menším množství.

Pochopení typů kolagenu je důležité z mnoha důvodů. Můžeme požít látky, které jsou schopné stimulovat syntézu kolagenu. Některé typy kolagenu jsou pro pleť vhodnější než ostatní a tak máme větší možnosti výběru doplňků v péči o pleť. Výzkum vlastností konkrétních typů kolagenu neustále probíhá, relativně brzy bude možnost využít výsledků i pro spotřebitelský trh.

logo male

RosenPharma a.s.

RosenPharma a.s. je českou farmaceutickou společností a na našem trhu působí již bezmála dvě desetiletí. Specializuje se na technologii výroby léčiv. Od samých počátků dbá na vysokou kvalitu přípravků a na prověřené receptury založené na čistě přírodní bázi. Odkaz na hlavní stránky: www.rosenpharma.cz