Kyselina Hyaluronová

Kyselina hyaluronová nazývaná molekula mládí je přirozenou součástí pokožky. Pokožku hydratuje. Redukuje vrásky. Urychluje hojení kůže. Zvlhčuje oči pro jasnější vidění. Příznivě působí na růst vlasů a jejich regeneraci po barvení. Spolupůsobí při léčbě kloubních obtíží a pohybového aparátu.
Kyselina hyaluronová učinila revoluci na celosvětovém trhu s kosmetickými doplňky pro péči o pleť. Doplňky obsahující kyselinu hyaluronovou jsou v současnosti hitem na trhu pro kosmetické, výživové a lékařské produkty. Kyselina hyaluronová se vyskytuje přirozeně ve všech živých organismech, u lidí ve větších koncentracích v oblasti kloubů, očním sklivci a především v kůži.
Jako protein může kyselina hyaluronová pojmout až 1000 násobek vlastní hmotnosti ve vodě a je známo, že hraje důležitou roli v procesu stárnutí. Nízký přijem kyseu iny hyaluronové , ať už prostřednictvím stravy, nebo jinými způsoby, vede k tvorbě vrásek způsobené dehydratací a stárnutí obecně.
Odbornější popis
Kyselina hyaluronová je přirozeně se vyskytující glykosaminoglykan, čili lineární polysacharid, o velké molekulové hmotnosti. Je složena z opakujících se disacharidových jednotek (kyselina D-glukuronová a N-acetylglukosamin). Navzdory jednoduché primární struktuře vykazuje Kyselina hyaluronová velmi rozdílné biologické účinky v závislosti na velikosti molekuly a jejím prostorovém uspořádání. Protože je známo, že se tato látka v organizmu nachází spíše jako sodná nebo jiná sůl, prosazuje se spíše označení hyaluronan či hyaluronát.
Kyselina Hyaluronová tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty. Je součástí pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Ve velkém množství se nachází v očním sklivci, synoviální tekutině a kůži. Rovněž tvoří slizovité obaly vajíček některých organizmů.
Biologické funkce
- váže na sebe vodu (pojme přibližně tisícinásobek vody)
- brání prostupu virů a bakterií přes pericelulární matrix k buňce
- moduluje zánět indukcí uvolňování cytokinů a chemokinů, zháší volné kyslíkové radikály, ovlivňuje proliferaci a diferenciaci buněk
- popsaný je rovněž analgetický účinek
- v synoviální tekutině slouží Kyselina Hyaluronová díky svým viskoelastickým vlastnostem jako lubrikans a tlumič nárazů
Využití
Již v 60. letech 20. století se využívala kyselina hyaluronová k lokální léčbě popálenin a kožních vředů. Od r. 1979 je na trhu kyselina hyaluronová určená pro použití v oční chirurgii. Chrání jemné oční tkáně, především endotel rohovky, před poškozením během chirurgického výkonu, využívá se i jako náhrada sklivce při operaci šedého zákalu nebo implantaci čočky. Druhé nejširší využití kyseliny hyaluronové představuje intraartikulární aplikace (tzv. viskosuplementace) u pacientů s osteoartrózou. Významné je využití kyseliny hyaluronové k augmentaci v plastické chirurgii (vyplň vrásek, vtažených jizev, zvětšení prsou).
Zdroj: Wikipedie
Vše o kyselině hyaluronové: Molekula mládí